Co to jest Rotaract?

Co to jest rotaract?

Rotaract to międzynarodowa organizacja zrzeszająca młodych ludzi (18-30 lat), którzy chcą zrobić coś dla innych. Nasze wsparcie jest często ukierunkowane na dzieci pochodzące z ubogich rodzin albo przebywające w domach dziecka, osoby starsze i potrzebujące, ponadto pomagamy również zwierzętom.

Dzięki takiej działalności młodzież może rozwijać swoje umiejętności i nawiązywać nowe znajomości (także międzynarodowe), które czasem przeradzają się w przyjaźnie na całe życie.

Rotaract to partner Rotary – ogólnoświatowego stowarzyszenia.

AKTUALNE NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W NASZYM DYSTRYKCIE ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE AKTUALNOŚCI A TAKŻE NA NASZYM PROFILU NA FACEBOOKU.

Historia

Rotaract został powołany w 1968 roku jako program Rotary International. Pierwszym klubem, który otrzymał czarter był Rotaract na Uniwersytecie Północnej Karoliny.

Przemiany, jakie zostały dokonane na początku lat dziewięćdziesiątych pomogły umocnić ruch rotaractorski. W lutym 1991 roku pierwszy w Europie Wschodniej klub Rotaract otrzymał czarter w Budapeszcie, przy pomocy austriackich Rotaractorów. Więzy z Europą Wschodnią zostały zacieśnione, gdy ci sami Rotaractorzy pod koniec 1991r pomogli utworzyć klub Rotaract w Pradze.

W marcu 1992 roku Zarząd RI ustanowił Światowy Tydzień Rotaractu, który corocznie jest obchodzony w tygodniu, w którym wypada 13 marca, dla uczczenia wyczarterowania pierwszego klubu. Podczas tego tygodnia Rotaractorzy uczestniczą w spotkaniach ich rotariańskich klubów sponsorujących, podejmują współpracę organizując wspólne projekty, a także informują o zaletach płynących z przystąpienia do programu. Członkowie klubów integrują się też wtedy między sobą i promują Rotaract wśród młodych osób wokół nich.

Obecnie istnieje ponad 7300 klubów Rotaract w 160 krajach, zrzeszając prawie 170000 osób.

Zdj3 historia aktualności certyfikat

Motto

Myśl przewodnia Rotary – „Służba ponad wszystko” – odnosi się także do Rotaractu. Realizowane projekty o charakterze charytatywnym mają poprawić jakość życia w kraju i za granicą.

Co roku nowy prezydent RI wprowadza myśl przewodnią, która ma na celu ujednolicenie projektów klubów Rotaract oraz Rotary na całym świecie. Ma to zachęcić kluby do wzięcia udziału w akcjach których celem jest osiągnięcie międzynarodowego zrozumienia i pokoju.

ZAŁOŻENIA I CELE

  • Rozwijanie zdolności przywódczych
  • Działalność na rzecz lokalnej społeczności
  • Rozwijanie umiejętności zawodowych
  • Kontakty międzynarodowe
  • Dobra zabawa